Τη νεοσύστατη μονάδα Τοπικής Ομάδας Υγείας (Τ.ΟΜ.Υ) στη Λιβαδειά επισκέφθηκε σήμερα (14/3) ο Διοικητής της 5ης ΥΠΕ Θεσσαλίας-Στερεάς Ελλάδας, Φώτης Σερέτης, συνοδευόμενος από το δήμαρχο Γιάννη Ταγκαλέγκα.
Η πλήρης λειτουργία της Μονάδας απασχόλησε τη συζήτηση με το Διευθυντή- Παιδίατρο Δημήτρη Σολούκο και το λοιπό προσωπικό.
Στόχος της ΤΟΜΥ είναι η παροχή δωρεάν πρωτοβάθμιας περίθαλψης ώστε να υπάρξει αποσυμφόρηση των επειγόντων περιστατικών στο νοσοκομείο της πόλης.
Αυτή τη στιγμή στη μονάδα, απασχολούνται ένας παιδίατρος, δύο νοσηλεύτριες, μία διοικητική υπάλληλος και δύο επισκέπτες υγείας. Στόχος είναι η επάνδρωση του και με ένα γενικό γιατρό ή έναν παθολόγο.